Program Zilele Sfantu Gheorghe 2014

Program Zilele Sfantu Gheorghe 2014

Zilele Sfantu Gheorghe 2014

Zilele Sfantu Gheorghe 2014 – Program Complet

SĂPTĂMÂNA CULTURALĂ

Sâmbătă, 26 aprilie                                                                                                                                                                       

  • 19.00     Concert de deschidere: Serios prin veselie – genuri fără frontiere– Illényi Katica şi orchestra (Budapesta) / Biserica Romano-Catolică „Krisztus Király”
  • 19.30       Saint George Rock Night 9: Four People One Pack (Odorheiu Secuiesc) / Godó Café
  • 20.30      Saint George Rock Night 9: Loud Sound Dealers aka LSD (Miercurea Ciuc) / Godó Café
  • 21.30       Saint George Rock Night 9: Infected Rain (Chișinău – MD) / Godó Café
  • 23.00      Saint George Rock Night 9: Overloaded (Covasna)/ Godó Café                                                                                                                                                                      

Duminică, 27 aprilie                 

  • 10.30       Muzică: The Heavy Bass Guys Tuba Quartet / Biserica Romano-Catolică „Krisztus Király”
  • 11.00       Ziua filmului românesc:Când se lasă seara peste București, r.: Nae Caranfil / Sala mare a teatrului
  • 14.00      Ziua filmului românesc:Domnișoara Christina, r.: Corneliu Porumboiu / Sala mare a teatrului
  • 17.00       Teatru: Szeretik a banánt, elvtársak? (Vă plac bananele, tovarăşi?) –Yorick Studio (Târgu Mureş) / Studioul Nou
  • 17.00       Umor: Radio Gaga şi trupa de cabaret Gruppen-Hecc: A székelyek nagy megetetése! (Marea păcăleală a secuilor!) / Sala de conferinţe a Colegiului „Székely Mikó”
  • 17.00       Ziua filmului românesc:Love Building, r.: Iulia Rugină / Sala mare a teatrului
  • 18.00      După-masă ceangăiască, muzică tradiţională ceangăiască din Moldova şi casa dansului popular – în organizarea Asociaţiei Tipe Tupa. Prelegerea etnologului prof. univ. Dr. Tánczos Vilmos despre studierea culturii tradiţionale ceangăieşti, după care îşi dau concursul: Ansamblul Százlábacska”, Nyisztor Ilona și copiii din Pustina/ Bar Di Stefano
  • 19.00      Expediţia Sass Flóra de pe Valea Nilului – expunere însoţită de proiecţii video, prezentată de Karda Zoltán / Expoziţia Cinegetică a Ţinutului Secuiesc
  • 19.30       Teatru: Szeretik a banánt, elvtársak? (Vă plac bananele, tovarăşi?) –Yorick Studio (Târgu Mureş) / Studioul Nou
  • 19.30       Muzică: Alba Ecstasy Nord: Live in the Library – concert live de muzică electronică / Biblioteca Judeţeană „Bod Péter”, Sala Albastră
  • 19.30       Muzică: Mácsafej (Sfântu Gheorghe) – concert de versuri cântate / Biserica unitariană
  • 20.00      Ziua filmului românesc:Closer to the Moon, r.: Alexandru Maftei / Sala mare a teatrului

Luni, 28 aprilie                                                                                                                                       

  • 09.30      Teatru muzical pentru copii: Róka Rudi házat épít (Vulpea Rudi îşi construieşte casă)– Miniteatrul din Seghedin / Sala mare a teatrului
  • 11.00       Concurs de cunoştinţe economice (în limbile maghiară şi română) / Universitatea Babeş-Bolyai, Extensia din Sfântu Gheorghe
  • 11.00       Teatru muzical pentru copii: Róka Rudi házat épít (Vulpea Rudi îşi construieşte casă)– Miniteatrul din Seghedin / Sala mare a teatrului
  • 17.30       Teatru: Hitted volna? (Ai fi crezut?) – în rolurile principale Hernádi Judit şi Kern András, r.: Verebes István – Teatrul Central din Budapesta şi Casa de Producţii „Orlai”/ Sala mare a teatrului
  • 18.00      Vernisaj de expoziţie din cadrul Bienalei de fotografii, organizată de Asociaţia Carpatină Ardeleană, sucursala Covasna / Universitatea Babeş-Bolyai, aula Extensiei din Sfântu Gheorghe
  • 18.00      Muzică clasică: Festivalul coral al şcolilor din Sfântu Gheorghe,ediţia a IV-a / Biserica Romano-Catolică „Krisztus Király”
  • 19.00      Deschiderea expoziţiei individuale a artistului plastic Ivan Ladislav Galeta de către istoricul de artă Peternák Miklós, curatorul expoziţiei / Spaţiul Expoziţional de Artă Contemporană MAGMA
  • 19.30       Muzică: The Dark Side of the MoonPink Floyd Tribute Band (Sfântu Gheorghe) / Studioul Nou
  • 20.00      Teatru: Hitted volna? (Ai fi crezut?) – în rolurile principale Hernádi Judit şi Kern András, r.: Verebes István – Teatrul Central din Budapesta şi Casa de Producţii „Orlai”/ Sala mare a teatrului

Marţi, 29 aprilie                                                                                                                                     

  • 10.00      Spectacol muzical pentru copii: Ősi suli (Şcoala preistorică)– Miniteatrul din Seghedin / Sala mare a teatrului
  • 10.00      Discuţii la masa rotundă cu oameni de afaceri (lb. maghiară) / Universitatea Babeş-Bolyai, Sala de Şedinţe a Extensiei din Sfântu Gheorghe
  • 12.00      Spectacol muzical pentru copii: Ősi suli (Şcoala preistorică)– Miniteatrul din Seghedin / Sala mare a teatrului
  • 14.00      Felicitarea cuplurilor de aur și diamant/ Casa căsătoriilor
  • 16.30       145 de ani de la naşterea lui Elie Miron Cristea, primul patriarh al Bisericii Ortodoxe Române – Expoziţie documentară realizată de către Muzeul Naţional al Carpaţilor Răsăriteni / Muzeul Spiritualităţii Româneşti
  • 17.00       Vernisajul expoziţiei „The Land of Emotions” – Salonul Naţional de Artă Plastică „Atitudini Contemporane”, ediţia a VII-a / Foaierul Sălii Arta
  • 17.00       Muzică: Formaţia de muzică veche a Liceului de Arte „Plugor Sándor”. Îndrumător: Sebestyén Lajos / Expoziţia Cinegetică a Ţinutului Secuiesc
  • 17.00       Vernisaj: Expoziţia colectivă a membrilor Asociaţiei Artiştilor Plastici Amatori „Gyárfás Jenő” / Casa de Cultură „Kónya Ádám”
  • 17.30       Teatru: Bucharest calling – Yorick Studio (Târgu Mureş) / Studioul Nou
  • 18.00      Vernisaj de expoziţie: tMM – Atelierul de creaţie „Tájmisztika”– Fundaţia Etna / Casa cu Arcade
  • 18.00      Recitalul elevilor din Liceul de Arte „Plugor Sándor”, laureaţi la olimpiade / Biblioteca Judeţeană „Bod Péter”, Sala Albastră
  • 18.00      Seminar: Istoria dansurilor de societate – expunere însoţită de proiecţii video, prezentată de Clubul de Dans Blue Moon,cu ocazia Zilei Internaționale a Dansului / Muzeul Naţional Secuiesc
  • 18.30       Teatru: Életképek– scenete de A. P. Cehov, W. Shakespeare, Szép Ernő, interpretate de Trupa de teatru amator „Visky Árpád” / Casa de Cultură „Kónya Ádám”
  • 19.00      Teatru: Mă tot duc – Teatrul Foarte Mic (Bucureşti), cu Oana Pellea şi Mihai Gruia Sandu / Sala Arta
  • 19.00      Serată muzicală: Szulák Andrea (Budapesta) Kedvenc dolgaim (Lucrurile mele preferate) – acompaniază la pian: Bolba Tamás / Sala mare a teatrului
  • 19.30       Teatru: Bucharest calling – Yorick Studio (Târgu Mureş) / Studioul Nou

Miercuri, 30 aprilie                                                                                                                              

  • 9.00         Întâlnirea trupelor de teatru pentru copii, ediţia a VIII-a. Spectacolele demonstrative ale claselor I–IV până la ora 12, după care urmează cele ale claselor V–VIII / Sala festivă a Şcolii Gimnaziale „Váradi József”
  • 9.30         Teatru de păpuşi: „Dózsa György és a dálnoki boszorkány” (Gheorghe Doja şi vrăjitoarea din Dalnic), r.: Strausz Róbert – Teatrul de Păpuşi Tick-tack / Studioul Nou
  • 11.00       Teatru pentru copii: Împărăţia florilor, r.: Dan Țopa – Teatrul Andrei Mureşanu / Sala Arta
  • 11.00       Teatru de păpuşi: „Dózsa György és a dálnoki boszorkány” (Gheorghe Doja şi vrăjitoarea din Dalnic), r.: Strausz Róbert – Teatrul de Păpuşi Tick-tack / Studioul Nou
  • 11.00       Concurs de cultură generală (lb. maghiară) / Universitatea Babeş-Bolyai, Sala Shakespeare a Extensiei din Sfântu Gheorghe
  • 14.00      Inaugurarea casei memoriale a victimelor regimului comunist. Participă: Asociaţia Foştilor Deţinuţi Politici din judeţul Covasna / Casa Beör, str. Martinovics Ignác
  • 17.00       Întâlnire cu publicul a scriitorului Dóka Péter din Ungaria / Biblioteca Judeţeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron
  • 17.30       Teatru: A szív hídjai (Podurile inimii) – în rolurile principale Udvaros Dorottya şi László Zsolt, r.: Novák Eszter – Teatrul Central din Budapesta şi Casa de Producţii „Orlai”/ Sala mare a teatrului
  • 18.00      Vernisaj: Expoziţia Obiecte speciale din colecţia Muzeului Etnografic de la Arcuş. Expoziţie etnografică din colecţia lui Bálinth Zoltán / la intrarea în strada localităţilor înfrăţite
  • 19.00      Teatru: Sfântul din Sfântu Gheorghe de Peca Ştefan – r.: Ana Mărgineanu –Teatrul „Andrei Mureşanu” / Sala Arta
  • 19.30       Teatru: Edith Piaf et Agnes spectacol individual al actriţei Gajai Ágnes / Studioul Nou
  • 20.00      Teatru: A szív hídjai (Podurile inimii) – în rolurile principale Udvaros Dorottya şi László Zsolt, r.: Novák Eszter – Teatrul Central din Budapesta şi Casa de Producţii „Orlai”/ Sala mare a teatrului
  • 20.20      Lansarea volumului de poezii intitulat Beat vacsora (Cină beat) al lui Ördög Gábor István / Bar Di Stefano
  • 21.20      Muzică: Ziua Mondială a Jazzului – concertul de jazz avangardist al formaţiei Quasar Band (Sfântu Gheorghe), precum şi / Bar Di Stefano

Joi, 1 mai                                                                                                                                                    

  • 12.00      Deschiderea oficială a Wellness Expo Sfântu Gheorghe – târg și expoziție. Expoziţia se poate vizita zilnic între orele 10–20 şi se închide pe 4 mai la ora 18 / Sala de conferinţe a Liceului Teoretic „Székely Mikó”
  • 17.00       Dans: Gábor Áron – dramă dansantă în prezentarea Ansamblului de Dansuri „Trei Scaune” (Sfântu Gheorghe). Regizor-coregraf: Călin Orza / Sala mare a teatrului
  • 18.00      Introducere în şcolirea acasă (din punct de vedere al credinţei creştine) – organizatori: Fundaţia Károlyi Gáspár şi Asociaţia Home Schooling Romania / Str.  Málik József nr. 6.
  • 18.00      Vernisaj de expoziţie „Între extreme” a caricaturistului Lukács Sándor-Lucky. Expoziţia este deschisă de actorul László Károly / gangul teatrului
  • 18.30       Proiecţie: Teatrul în televiziune – Selecţiuni din arhiva emisiunii în limba maghiară a TVR Bucureşti / foaierul teatrului
  • 20.30      Teatru: Vitéz lélek (Suflet viteaz) de Tamási Áron– Teatrul Spektrum (Târgu Mureş) / Sala mare a teatrului
  • 23.00      Retro Swing – DJ Black Light & DJ Fery B / Backstage

Vineri, 2 mai                                                                                                                                                                                                    

  • 8.00         Sport: Concurs de pescuit cu plută şi specialităţi de supă de peşte. Concursul se adresează tuturor, indiferent de vârstă, se poate folosi orice momeală. Înscrierile se fac la nr. de telefon: 0755 973 147 (Antal Alpár) şi 0751 127 111 (Dálnoki László) – Organizatori: Sugás Lake & Kama Carp Fishing Club / Lacurile de pescuit Şugaş Băi
  • 17.00       Dans: Visele ne dau aripi – Spectacol al secţiei de balet a Şcolii Populare de Artă (Sfântu Gheorghe) / Sala mare a teatrului
  • 18.00      Educaţia copiilor în şcolirea acasă (din punct de vedere al credinţei creştine) – organizatori: Fundaţia Károlyi Gáspár şi Asociaţia Home Schooling Romania / Str.  Málik József nr. 6.
  • 23.00      Freedome party – main guests: DJ Radhone & MC Alyssia, warm up> Black Light / Energy Play Club
  • 23.00      Tatratea Party – DJ Fery B / Backstage

Sâmbătă, 3 mai

  • 9:00         Cupa Sfântu Gheorghe – competiţie de fotbal pentru grupele de vârstă 2001–2006 – Echipa de fotbal Sepsi OSK. Competiţia se încheie la ora 16 / Stadionul municipal
  • 9.00         Sport: Competiţia naţională de tenis de masă – Palatul Copiilor şi Asociaţia Topspin Sepsi / stadionul municipal (str. Vânătorilor)
  • 10.00      Demonstraţie canină în organizarea Asociaţiei Chinologice Covasna / curtea Liceului Tehnologic „Constantin Brâncuşi”
  • 10.00      Întâlnirea corală a Congregaţiilor Evanghelice din Ţara Bârsei – ediţia a 13-a / Biserica Evanghelică
  • 10.00      Sport: ÖTYE împlineşte 20 de ani – competiţie de baschet / Sala de sport a Liceului Teoretic „Mikes Kelemen”
  • 10.00      Sport: Ziua de alergare „Gáll Lajos”, ediţia a 24-a – Cercul de alergare „Gáll Lajos” / start din faţa scenei Autoliv
  • 11.00       Sport: Concurs Streetball – înscrieri la faţa locului până la ora 10:30 / în faţa Restaurantului Tribel
  • 11.00       Sport: Concurs de talente pentru mountain bike şi bmx / skateparkul din Cartierul Gării
  • 16.00      În direct. Întâlnire cu crainicii şi redactorii Televiziunii Maghiare din Transilvania/ Hotel Park
  • 18.00      „Detectivi” de texte – Întâlnire cu publicul a solistului formaţiilor de rock alternativ „Kispál és a Borz”, respectiv „Kiscsillag” din Ungaria, discuţie despre textele pieselor acestora / Biblioteca Judeţeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron
  • 18.00      Sarcina părinţilor în şcolirea acasă (din punct de vedere al credinţei creştine) – organizatori: Fundaţia Károlyi Gáspár şi Asociaţia Home Schooling Romania / Str. Málik József nr. 6.
  • 18.30       Dans: A banda – Ansamnblul de Dansuri „Trei Scaune” / Studioul Nou
  • 20.00      Casa dansului popular –  Muzicanţi din Pălatca, formaţia Heveder şi trupa Folker / foaierul teatrului
  • 23.00      Black & white party – main guests: DJ Black Light, DJ White & MC Alyssia, warm up: Deejay Steel, afterperty:  Mick Mauer / Energy Play Club
  • 23.00      Mega hits party – DJ Fery B / Backstage

Duminică, 4 mai

  • 10.00      Sport: Duatlon – (înscrieri de la ora 9:00) – Asociaţia Alpin Sport / start din Piața Kálvin
  • 10.00      Aşezarea pietrei comemorative lângă copacul plantat cu ocazia Săptămânii naşterii – discursul de deschidere este rostit de Árvay Fruzsina, preşedintele Asociaţiei Doulelor din Transilvania. / Parcul din str. Cimitirului
  • 11.30       Vernisaj: Expoziţia de fotografie „Săptămâna familiei” / Restaurantul Rézkakas
  • 12:00      Seminar pentru gravide organizat de Asociaţia Doulelor din Transilvania, moderator Vetro Bodoni Enikő / Restaurantul Rézkakas
  • 12.30       Bou la proţap / Restaurantul Park
  • 13.00       Decernarea premiilor Pro Urbe / Biblioteca Judeţeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron
  • 13.00       Concurs şi demonstraţie bike trial / P-ţa Mihai Viteazul
  • 15.00      Fanfarele din Sfântu Gheorghe şi Brateş ale Şcolii Populare de Artă / Parcul Elisabeta, pavilionul de muzică
  • 16.45      Sport: Flash-mob Bokwa fitness / Parcul Elisabeta, pavilionul de muzică
  • 18.00      Alegerea partenerului de viaţă – organizatori: Fundaţia Károlyi Gáspár şi Asociaţia Home Schooling Romania / Str.  Málik József nr. 6.

SCENA Autoliv   

Vineri, 2 mai 

  • 16.30   Formaţia Evilági (Sfântu Gheorghe)
  • 18.30   Grimus (Cluj-Napoca)
  • 20.30  Vama (Bucureşti) – sprijinit de Tricomserv SA
  • 22.30  Tankcsapda (HU) – sprijinit de Depo

Sâmbătă, 3 mai     

  • 17.00   Dirty Slippers (Gyula, HU)
  • 18.10   Animal Cannibals (HU) – concert jubiliar (25 de ani de activitate)
  • 19.00  Orbán Barra Gábor – tentative de record ale campionului naţional la trial-bike
  • 19.30   Connect-R Live (Bucureşti)
  • 21.30   Rednex (SE) – sprijinit de Magazinul Şugaş
  • 23.00  Kispál és a borz (HU)

Duminică, 4 mai    

  • 17.30     Concert susţinut de Dancs Annamari, Szabó Dávid şi Fanfara de tineret „Kováts András” din Reci. Invitat: Ráduly Botond „Manó” – sprijinit de Rotary Club Sfântu Gheorghe
  • 19.30   Bikini (HU) – oferit de Amigo&Intercost
  • 21.00  A Szent György-napi tombola sorsolása
  • 21.30   Rúzsa Magdi şi formaţia sa (HU) – sprijinit de Aquaris Veritas, companie de 20 de ani
  • 23.15   Havasi: Drum&Piano Project. Invitat: Kiss Endi (Hooligans-HU) – oferit de Kaufland
  • 23.45  Focuri de artificii – oferit de Arcon SRL

SCENA KAUFLAND

Joi, 1 mai                   

  • 13.00  Spectacol folcloric – Ansamblul „Brâuleţul” din Sita Buzăului, condus de Daniel Neagoe, Corul bărbătesc „Pădurenii” din Barcani condus de către d-na Cristina Deteşanu, Taraful „Ciobănaşul” din Întorsura Buzăului, condus de Ionică Mitrofan, Ansamblul de tradiţii şi obiceiuri populare Vâlcele şi Adriana Ilei, coordonat de Dan Ardeleanu, Ansamblul „Voineştenii” din Covasna, condus de Ana Săndulea
  • 15.00   Dans modern: Trupa Synkron a Casei de Cultură din Baraolt. Conducătorul grupului: Nagy Kopeczky Annamária
  • 15.40   Demonstraţie de dans de societate – Clubul de Dans Blue Moon (Sfântu Gheorghe )
  • 16.00  Întâlnirea Formaţiilor de Tineret din Trei Scaune
  • 19.00  Anunțarea câștigătorilor – Întâlnirea Formaţiilor de Tineret din Trei Scaune
  • 20.00  Concert Mobilmánia
  • 22.00  Szekler

Vineri, 2 mai           

  • 12.00  Parada festivă în deschiderea Zilelor Sfântu Gheorghe
  • 12.30   Fanfara de tineret „Kováts András” (Reci)
  • 13.00   Ida Aerobik Show (Sfântu Gheorghe)
  • 13.30  Dans: demonstraţia de dans ritmic şi zumba a elevilor Şcolii Generale „Nicolae Colan”. Profesori coordonatori: Maria Dobrean şi Simona Marcu
  • 14.00  Demonstraţie zumba – instructor: Vitus Kinga
  • 14.20  Demonstraţie de arte marţiale: SportAll karate show (Sfântu Gheorghe) – instructor: Vass Hunor
  • 15.00  Fanfara Liceului de Arte „Plugor Sándor”. Dirijor: Maksai József
  • 16.15   Spectacolul chitaristului rock, Lupinger Attila Edward (11 ani)
  • 17.00   The Crazy Plumbers (Târgu Secuiesc)
  • 18.00  Ego Sum (Târgu Secuiesc)
  • 19.00  Fraţii Bertici (Satu Mare) – concert şi lansare album
  • 20.15  3+2 (HU) – concert jubiliar (30 de ani de activitate)
  • 22.00  L.L. Junior (HU)
  • 23.30   Children of Distance (HU)

Sâmbătă, 3 mai           

  • 11.00   Spiritualitate ecumenică – Grupul de rugăciune „Viaţa în Spirit”
  • 12.00   Demonstraţie de dans cu grupul de dans al Palatului Copiilor – instructori: Molnár Enikő, Gabriel Prună
  • 13.00   Demonstraţie de arte marţiale: Shoto Team karate show (Sfântu Gheorghe) – instructor: Préda Csaba
  • 13.30   Umor: Kicsi Székely Gobék
  • 14.00  Trupa de tineret Spam –Şcoala Populară de Arte
  • 15.00   Gospel – corul de copii Campanella, orchestra de cameră Canto, orchestrele de suflători şi muzică jazz ale Liceului de Arte „Plugor Sándor”
  • 16.15   Scholastic (Sfântu Gheorghe) –Şcoala Populară de Arte
  • 17.30   DNS (Borsec)
  • 19.00  Mercedes Band (Sfântu Gheorghe)
  • 20.30  Punnany Massif (HU)
  • 22.30  Bond Jovi Tribute Band (HU)
  • 24.00  AB/CD Tribute Band (HU)

Duminică, 4 mai   

  • 12.00  Slujbă ecumenică
  • 13.00   Ansamblul „Őrkő”
  • 13.30   Dans: spectacol susţinut de elevii clasei a IV-a B de la Şcoala Generală „Gödri Ferenc” Instructor: Zsigmond Judit
  • 13:45   Prezentare de modă: Stil şi creativitate – lucrări realizate de elevi din clasele IX–XII, Liceul Tehnologic Kós Károly”. Profesori coordonatori: Gagyi Enikő şi Mátyás Erzsébet.
  • 14.15   Zumba flash-mob
  • 15.00   Minisnaps (Sfântu Gheorghe) – fragmente din musicalul Regele Leu –Şcoala Populară de Arte
  • 16.30   Stereogám (Odorheiu Secuiesc)
  • 18.00  Whisperblast (Cluj-Napoca – Sfântu Gheorghe)
  • 19.30   Youvenis Group (Întorsura Buzăului)
  • 21.00  The Carbonfools (HU)

GRĂDINA ARTELOR

Joi, 1 mai          

  • 12.00 Deschiderea târgului meşteşugarilor şi a „curţii vinului”
  • 12.15    Dans popular: spectacol al Grădiniţei cu program prelungit „Csipike”. Coordonatori: educatoarele Andorkó Anikó, Demeter Zsuzsanna, Săndica Borchină, Florica Nica
  • 12.30   Dans popular: spectacol prezentat de elevii claselor pregătitoare B, II A, III A şi III B de la Şcoala Generală „Gödri Ferenc”. Coordonatori: Csáky Gabriella, Kocsis Hunor şi Kocsis Lilla-Tünde
  • 13.30  Dans: spectacol al grupului mare al Grădiniţei cu program prelungit „Pinocchio”. Coordonatori: educatoarele Nagy Csilla şi Varga Beáta
  • 14.00  Cântece: Corul Grădiniţei cu program prelungit „Gulliver”. Coordonatori: educatoarele Váncsa Szilvia şi Nagy Anabella
  • 14.10   Dans: spectacol de dans al Grădiniţei cu program prelungit „Gulliver”. Coordonatori: educatoarele Csulak Szidónia, Tomos Gabriella, Sebestyén Kinga şi Ugron Kinga.
  • 14.30   Solişti ai Şcolii Populare de Artă
  • 15.30   Dans popular: spectacol prezentat de elevii din clasele II C, III C ale Şcolii Generale „Váradi József”, precum şi elevii din clasa II D a Colegiului „Székely Mikó”. Coordonatori: Nemes Ildikó, Fodor Mónika, Szabó Béla.
  • 16.00  Dansatori ai Şcolii Populare de Artă
  • 17.00  Dans popular: spectacol prezentat de elevii din clasa II C de la Colegiul „Székely Mikó”, precum şi elevii din clasele IV E, III B, I D ale Şcolii Generale „Váradi József”. Coordonatori: învăţătoarele Geangalau Lenke, Domokos Zsuzsa, Bedő Magdolna, Ferenczi Piroska, Péter Kinga.
  • 17.30  Ansamblul artistic al Liceului Tehnologic „Constantin Brâncuşi” – Melodii populare româneşti interpretate de către solista vocală Diana Mogoş
  • 17.45  Program de muzică uşoară cu dans şi coregrafie. Îndrumător: prof. Adrian Negrilă
  • 18.30   Exit Rock Band (Sfântu Gheorghe)
  • 20.30  St. George Quintet (Sfântu Gheorghe)

Vineri, 2 mai 

  • 11.00    Dans popular: Ansamblul de dansuri populare al Asociaţiei „Batyus” din Sfântu Gheorghe – grupele mari ale Grădiniţelor „Hófehérke”, „Pinocchio” şi „Csipike”, precum şi Ansamblul de dansuri populare „Vörösbegy” din Bodoc. Coordonator: Gáspár Attila
  • 11.30   Dans popular: Grupul de dans popular al Palatului Copiilor – grupa mare a Grădiniţei „Kőrösi Csoma Sándor”, grupul mixt al Grădiniţei nr. 5, elevii din clasele pregătitoare şi clasele I ale Colegiului Reformat, clasele IV B şi IV C ale Şcolii Generale „Váradi József”. Coordonator: Gáspár Attila
  • 12.00  Dans: spectacol prezentat de elevii din clasa a III-a a Liceului TeoreticMikes Kelemen”. Învăţător coordonator: Nagy Kopeczky Annamária
  • 12.10   Dans popular: Grupul de dans popular al Palatului Copiilor – Ansamblul de dansuri populare „Batyus”şi elevii din clasele I A, I C, III A şi IV A ale Liceului TeoreticMikes Kelemen”. Coordonator: Gáspár Attila
  • 12.40  Dans popular: spectacol al elevilor din clasele V–VIII ale Liceului TeoreticMikes Kelemen”. Coordonator: Kocsis Hunor
  • 13.00  Dans popular: spectacol susţinut de Ansamblul folcloric „Százlábúak”, elevii din clasele II F şi III D ale Şcolii Generale „Váradi József”, precum şi elevii din clasele III A şi II B ale Colegiului „Székely Mikó”. Coordonatori: Virág Imola şi Virág Endre, Tankó Blanka, Márton Magdolna, Gyárfás Lívia, Gerő Alexa
  • 14.00   Ansamblurile de dans popular „Rügyecske” şi „Fenyőcske”, precum şi „Izvoraşul” (Casa de Cultură „Kónya Ádám”). Coregraf: Rápolti István
  • 14.30   Festivitatea de premiere a Concursului de pălincă secuiască
  • 15.30   Corul feminin Voces. Invitată: Luiza Zan (Sfântu Gheorghe)
  • 17.30   Bagossy Brothers Company (Gheorgheni)
  • 19.30   Concert de jazz – Balázs Elemér Group (Budapesta)
  • 21.30   Concert blues – Black Betty (Sfântu Gheorghe)

Sâmbătă, 3 mai           

  • 11.00  Dans popular: Ansamblul de dansuri populare al Asociaţiei „Batyus” –Ansamblul de dansuri populare„Csere” (Ozun), Ansamblul de dansuri populare „Murgó” (Micfalău), Ansamblul de dansuri populare „Zsombor” (Bixad), precum şi elevii din clasa pregătitoare a şcolii generale din Ilieni şi preşcolarii grădiniţei din Ilieni. Coordonator: Gáspár Attila
  • 12.00 Dans popular: spectacol susţinut de elevii din clasa II A a Colegiului „Székely Mikó”. Învăţător coordonator: Varga Mária
  • 12.15   Ansamblul folcloric „Százlábú”,  „Százlábúak” şi „Százlábacskák”. Instructori: Tőkés Zsolt, Tőkés Edit, Virág Imola şi Virág Endre
  • 12.45  Dans popular: spectacol susţinut de elevii din clasa II D a Şcolii Generale „Váradi József”. Învăţător coordonator: Varga Mária
  • 13.00  Dansuri populare din Întorsura Buzăului – Grupul de dans popular al Palatului Copiilor. Instructor: Rodica Boieru
  • 13.25   Dans popular: elevii din clasele II A, II B şi IV C ale Liceului TeoreticMikes Kelemen”. Instructori: Tőkés Zsolt şi Tőkés Edit
  • 13.40  Grupul de dans popular al Colegiului „Székely Mikó”. Conducătorii grupului: Tőkés Zsolt şi Tőkés Edit.
  • 14.00  Casa dansului popular pentru copii – sub conducerea Formaţiei Folker (Sfântu Gheorghe)
  • 15.30   Transylvanian Saxofon Quartet (Târgu Mureş – Sfântu Gheorghe)
  • 17.30   Sic Transit Gloria Mundi (HU)
  • 19.30   Koszika & The HotShots (Târgu Mureş)
  • 21.30   Concert World Music– Besh o droM (HU)

Duminică, 4 mai 

  • 11.00   Dans popular: spectacol susţinut de elevii din clasele pregătitoare şi clasele I-IV ale Şcolii GeneraleAdy Endre”
  • 11.40  Dans: spectacol de dans susţinut de elevii din clasa I a Şcolii GeneraleAdy Endre”
  • 11.50  Muzică: spectacol de fluier susţinut de grupul „Blökflöte” al Şcolii GeneraleAdy Endre”
  • 12.00 Buchet de melodii populareCorul pensionarilor „Őszirózsa” (Sfântu Gheorghe)
  • 12.30   Cântece şi dansuri ale husarilor – Asociaţia „Szilaj”
  • 13.00 Elevii Liceului de Arte „Plugor Sándor”: corul claselor III–IV, ansamblul de muzică populară, grupul cameral instrumental (flaut). La pian Sinka Noémi şi Dancs Ádám.
  • 14.00  Formaţia Jazzkaláka (Braşov–Sfântu Gheorghe – Târgu Secuiesc)
  • 15.30   Melodii noi – Demeter Eli şi prietenii (Târgu Secuiesc)
  • 17.00   Éltes Áron Quartet (Sfântu Gheorghe)
  • 19.00  Session Jazz Band şi Luiza Zan (Sfântu Gheorghe)
  • 21.00  Transylmania (Baraolt – Sfântu Gheorghe)

Vinotecă – loc: Grădina Artelor (curtea Muzeului Naţional Secuiesc)

VINERI, 2 MAI

  • 14.00 La fiecare 3 ore, concurs de pronostic și buncăr laser interactiv oferit de Savvy SRL
  • 14.00 Masă rotundă: Tradiţie şi inovaţie (Gazdă: Gnome Design SRL, moderator Rácz Attila)
  • 18.00 Concurs Gnome Design Darts 301 – număr maxim de concurenți: 16 echipe a câte două persoane cu vârsta minimă de 16 ani

 

SÂMBĂTĂ, 3 MAI

  • 14.00 La fiecare 3 ore, concurs de pronostic și buncăr laser interactiv oferit de Savvy SRL
  • 14.00 Masă rotundă: Headhunting și dezvoltare de echipă (Gazdă: Gnome Design SRL, moderator Simon Károly)
  • 18.00 Concurs Gnome Design Darts 301 – număr maxim de concurenți: 16 echipe a câte două persoane cu vârsta minimă de 16 ani

 

DUMINICĂ, 4 MAI

  • 14.00 La fiecare 3 ore, concurs de pronostic și buncăr laser interactiv oferit de Savvy SRL
  • 14.00 Masă rotundă: Lumini laser şi domeniile de aplicare ale acestora (Gazdă: Gnome Design SRL, invitat Savvy SRL)

Programe ecvestre

SÂMBĂTĂ, 3 MAI

  • 10:00 Intrarea marşului călare în oraş / lângă Sala Sporturilor
  • 11:00   Montarea unei tabere tradiţionale ecvestre / lângă Sala Sporturilor
  • 13:00   Pregătiri pentru demonstraţie / lângă Sala Sporturilor
  • 14:00 Demonstraţie de arcaşi călare în organizarea – Asociaţiei de Păstrare a Datinilor „Szilaj” / lângă Sala Sporturilor
  • 15:00 „A kökösi hídon” – Secvenţe de bătălie în organizarea – Asociaţiei „Székely Virtus” / lângă Sala Sporturilor
  • 16:00 „Husari de aproape” – demonstraţie de husari / lângă Sala Sporturilor

DUMINICĂ, 4 MAI

  • 11:00   Demonstraţie de arcaşi călare – activităţi interactive în organizarea Asociaţiei „Székely  / lângă Sala Sporturilor Virtus”

CORTUL DE TINERET

JOI, 1 MAI

  • 22.00 Silent Party: DJ White, Smoothnoise, LoudArt

 

VINERI, 2 MAI

  • 12.00 Parada de deschidere a Cortului de Tineret
  • 13.30   Deschiderea oficială a Cortului de Tineret
  • 14.00 Concertul corului „Harmónia”
  • 17.00  Jocuri în organizarea Asociaţiei „KOVAKŐ”
  • 17.00   Interviu şi sesiune de autografe: Vama
  • 17.45   Interviu şi sesiune de autografe: Children of Distance
  • 18.00 Interviu şi sesiune de autografe: Grimus
  • 18.30   Interviu şi sesiune de autografe: Tankcsapda
  • 20.00 Umor cu Zsók Levente, György Botond, Tánczos Botond
  • 21.00  Scholastic
  • 22.00  Igaz Szawak
  • 23.30   Fresh – cover-uri celebre

 

SÂMBĂTĂ, 3 MAI

  • 09.00   Împreună inspirăm o generaţie – ateliere interactive şi concursuri despre păsări – Asociaţia pentru Dezvoltare Comunitară Durabilă ALUTUS
  • 11.00   Şah: Memorialul „Mihai Diţu”
  • 11.00   Ateliere de pictură pentru cei mici
  • 12.00  Jocuri în organizarea Universităţii Sapientia, Facultăţii de Ştiinţe Tehnice şi Sociale (Miercurea Ciuc) – Interviuri improvizate, experimente de laborator, Saptivity, Role-playing
  • 13.00   Parada modei culturale în organizarea Asociaţiei „KOVAKÖ”
  • 14.00 Saint George’s Got Talent – preselecţie
  • 16.00 Business Café în organizarea Junior Business Club
  • 17.00   Interviu şi sesiune de autografe: Animal Cannibals
  • 18.00 Interviu şi sesiune de autografe: Connect-R
  • 19.00 Interviu şi sesiune de autografe: Punnany Massif
  • 21.00 Fúvó Shock
  • 22.30 Bagossy Brothers Company

 

DUMINICĂ, 4 MAI

  • 12.00 Suflarea sticlei cu Szalma Zsolt
  • 12.00 Bulz tradiţional
  • 12.00 Şezătoare – expoziţie şi recital de muzică şi poezie al studenţilor şi profesorilor de la Universitatea de Stat „Bogdan Petriceicu Haşdeu” din Cahul, Republica Moldova.
  • 13.00   „Sör” – spectacolul Asociaţiei „Parittya”
  • 14.00 „I.S.E. – Foglaló” – în organizarea Asociaţiei „SEPSI I.S.E.”
  • 17.00   Interviu şi sesiune de autografe: Rúzsa Magdi
  • 20.00  Concert Szász Ágnes
  • 20:15   Saint George’s Got Talent – concurs. Invitaţi: Trupa Scholastic şi Diana Logofătu
  • 21.15    Spam
  • 22.30   Hargitárock

 

Programe permanente (2–4 mai)

  • 11.00–16.00 Cum înfiinţezi o firmă? / Primul tău CV European / Colţ pentru cei mici / Lecţia de astronomie
  • 11.00–22.00 Ping-pong în organizarea Asociaţiei „KOVAKÖ” / Slackline în organizarea Asociaţiei „SEPSI ISE” / Lava Theme Park – expoziţie cu dinozauri creaţi la Sfântu Gheorghe / Panoul de mesaje (BIT)
  • 14.00–16.00 Pictură pe faţă (sâmbătă şi duminică)
  • 14.00–17.00 Biblioteca vie

Programe permanente

  • 29 aprilie –1 iunie, 11.00–19.00
  • Expoziţia individuală a artistului plastic Ivan Ladislav Galeta. Deschisă în fiecare zi cu excepţia zilei de luni şi în zilele de sărbătoare între orele 11:00–19:00/ Spaţiul Expoziţional de Artă Contemporană MAGMA
  • 29 aprilie –10 mai, 11.00–17.00  „The Land of Emotions” – Salonul Naţional de Artă Plastică „Atitudini Contemporane”, ediţia a VII-a / Foaierul Sălii Arta
  • 30 aprilie –20 mai, 11.00–17.00 tMM – Expoziţie din materialul atelierului de creaţie „Tájmisztika”– Fundaţia Etna / Casa cu Arcade
  • 30 aprilie –20 mai, 14.00–18.00   Concurs de desen: Dă viaţă balaurului!/ Librăria Tortoma (str. Ciucului nr. 5)
  • 1–4 mai, 9.00–13.00     Tombolă şi măsurarea tensiunii arteriale, a valorilor glicemiei, colesterolului şi trigliceridelor – Crucea Roşie / Aleea ONG-urilor
  • 1–4 mai, 9.00–22.00     Poiană familială – programe permanente adresate familiilor, copiilor – în timp ce copiii se joacă sub supraveghere, participă la jocuri de pictat pe faţă, dansează sau participă la activităţi meşteşugăreşti, adulţii îşi pot consuma în mod calm mâncarea, băutura preferată, sprijinind activităţile caritative ale Crucii Roşii / str. Kós Károly nr. 7
  • 1–4 mai, 9.00–22.00   Expoziţia Obiecte speciale din colecţia Muzeului Etnografic de la Arcuş. Expoziţie etnografică din colecţia lui Bálinth Zoltán / la intrarea în strada localităţilor înfrăţite
  • 1–4 mai , 11.00–18.00     Sport: escaladă pe perete artificial Alpamayo SRL / Parcul Elisabeta
  • 2–4 mai , 10.00–20.00    Wellness Expo Sfântu Gheorghe – târg și expoziție. Expoziţia se închide pe 4 mai la ora 18 / Sala de conferinţe a Liceului Teoretic „Székely Mikó”
  • 2–4 mai , 10.00–16.00    Călărie – Centrul de Echitaţie Barabás şi Club Shagya / lângă Sala Sporturilor

blogger, consilier în Fundația Rafael și Social Media Strategist în Plantăm fapte bune în România, alerg împotriva cancerului pe 36fit.com!